shutterstock_745519105

ייפוי כח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הינו כלי משפטי המאפשר לכל אדם אשר בחוק יוגדר כ "ממנה" לשמור על זכויותיו ולהבטיח את עתידו ועצמאותו. החוק קובע כי ניתן לעשות צוואה אשר תוקפה יכנס לתקוף לאחר לכתו של מבקש עשיית הצוואה לעולם הבא. ייפוי כוח מתמשך הינו בעצם מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר (מעל גיל 18) לקבוע היום על ידי מי ינוהלו ענייניו בעתיד כאשר הוא עצמו כבר לא יוכל לעשות זאת לאור בעיות רפואיות שונות.
במצב בו אנו מסוגלים לקבל החלטות ולבצען כיום ללא כל סיוע או תלות, אנו רשאים לקבוע מבעוד מועד ולבחור בעצמנו מי ינהל ויטפל בעניינו כאשר המצב ישתנה לרעה זאת בשל מצבים רפואיים בלתי צפויים כגון מחלות קשות, לדוגמא מגפת הקורונה שחווינו, תאונות מכל סוג, ירידה תפקודית בשלבי ההזדקנות או בעיות נפשיות אשר עלולות לגרום למוגבלות ביכולות התפקוד שלנו.
על מנת לפתור שאלות סבוכות אשר עלולות לצוף בעתיד, הממנה רשאי לקבוע כבר היום מי יוסמך יהיה לפעול בשמו כאשר הוא עצמו לא יוכל לעשות כן לאור מצב רפואי.
חשוב לציין כי הממנה רשאי למנות יותר מאדם אחד לצורך כך, וראוי לציין כי לרוב הממנה מבקש למנות את צאצאיו הקרובים ביותר כממונים.
חשוב לציין כי הממנה הוא שמחליט על מה יחול ייפוי הכוח המתמשך, כלומר האם על כל ענייניו האישיים או חלקם, היבטים רפואיים כגון האם אדם מעוניין להיות מחובר למכונת הנשמה, בנושאי רכוש שונים וכיו"ב או שייפוי הכוח המתמשך יחול רק על חלקם.
ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי אשר מסייע הלכה למעשה לקבוע לעצמנו ובעצמנו איך ומי ינהל את רכושנו ועתידנו עבורנו.
צוות המשרד עומד לשרותכם בכל שאלה וישמח לסייע גם לכם לקבוע את עתידכם בצורה מהירה ומקצועית.

shutterstock_1669851232

תג נכה לרכב

בעקבות בעיות רפואיות המגבילות אותנו בכושר הניידות, משרד התחבורה מאפשר להגיש תביעה לקבלת תג חניה לרכב. ישנם ארבעה סוגי תגי נכה: תג נכה רגיל, תג נכה על כיסא גלגלים, תג נכה רגיל מטעם משרד הביטחון, והאחרון, תג נכה על כיסא גלגלים מטעם משרד הביטחון. בעל זכאות יכול לקבל תג חניה אחד עבור שני רכבים. כאשר בעבר, בעלי תג נכה היו מקבלים שני כרטיסים קשיחים. תג החניה לא נושא על גביו את מספרי כלי הרכב של בעל הזכאות ובמידה ומגיע פקח, הוא מזהה במערכת הפנימית של משרד התחבורה כי בעל הזכאות אכן זכאי להחנות בחניית נכים. במידה ובעל הזכאות לתג נכה הינו קטין (עד גיל 18) או משפת אומנה, ישלחו שני תגי נכה.

כאשר מבקש הזכאות אינו בעל הרכב, יש לשים לב כי ישנם תצהירים אותם חובה למלא עם עו"ד טרם הגשת התביעה.

חשוב לדעת – הוועדות לקבלת תג נכה מתקיימות ללא נוכחות מגיש התביעה ו/או המייצג ולכן מאוד חשוב לא למהר ולהיות פזיז אלא לשים דגש ולהתייעץ עם משרדנו טרם הגשת התביעה.

חשוב לזכור – כי התג הינו אישי ואינו ניתן להעברה, ניתן לעשות שימוש בתג נכה רק כאשר בעל התג עצמו נמצא ברכב.

shutterstock_616375922

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית , הוא נזק שנגרם בעקבות טיפול רפואי לקוי שהמטופל מקבל, אבחון רפואי שגוי , אי שקיפות בין הצוות הרפואי לבין המטופל וקרוביו.

על מנת להוכיח כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית , יש לשכנע את בית המשפט, כי הטיפול שקיבל המטופל חרג מהנורמה וכתוצאה מכך נגרם נזק .

כאשר נגרם נזק ניתן לתבוע את הצוות המטפל , קופת החולים וכן את בית החולים והמדינה.

ישנה חשיבות רבה לחוות דעת רפואית כאשר ניגשים לתבוע רשלנות רפואית. על מנת להוכיח כי הייתה רשלנות רפואית יש להיעזר בחוות דעת רפואית אמינה נוספת. מטרתה של חוות הדעת הנוספת היא לבחון את ממצאי התיק הרפואי ולהשוותם להבחנה הקודמת.

לקימל משרד עורכי דין יש ניסיון עשיר וכן שיתופי עבודה נדרשים עם רופאים רבים במגוון תחומי התמחות וזאת על מנת שאילו יוכלו לתת את חוות הדעת הדרושות לסייע בצורה המקצועית ביותר ולהביאם לפתחו של בית המשפט כשנדרש.

קימל משרד עורכי דין עומד לרשותכם וישמח להעניק לכם שרות יסודי ולמצות את זכויותיכם בצורה המקצועית ביותר.

shutterstock_1578634861

אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה נגרם עקב אירועים כגון מחלות ופציעות שונות, במצב זה נשללת מאיתנו היכולת לעבוד ולפרנס את עצמנו ואת בני ביתנו. לקשיים הנוצרים בעקבות המצב החדש, נוסף המאבק לקבלת פיצוי ולמימוש זכויות. מאבק זה צפוי להיות ארוך, מורכב ובעיקר מתיש במידה ואינכם בקיאים בכל הפרטים הקטנים.

לעיתים חברות הביטוח נמנעות מלשלם את כל כספי הביטוח המגיעים לכם ולא נמנעות מלהשתמש בכל אמצעי כדי להכחיש את אחריותן הביטוחית. לכן כדאי להכיר את הפרטים הרבים וההגדרות בין פוליסות הביטוח השונות, כגון ההגדרה לאובדן כושר עבודה, מונחים רפואיים שונים, תקופת ההמתנה מאובדן כושר העבודה ועד קבלת הפיצוי, השפעת הקצבה מביטוח לאומי (ככל שניתנת) על הסכום הניתן מחברת הביטוח ועוד נתונים רבים אותם חשוב לבדוק במקצועיות.

במקביל להליך המתנהל מול חברות הביטוח, במצבים בהם אובדן כושר העבודה נגרם בעקבות פגיעה בעבודה או במסגרת תביעה לנכות כללית, מתנהל הליך מול המוסד לביטוח לאומי. זכייה בשני ההליכים איננה מבטיחה קבלת פיצוי מצטבר, שכן בחלק מהפוליסות הפרטיות נקבע קיזוז של הפיצוי הניתן לפיהן עם הפיצוי הניתן מאת המוסד לביטוח לאומי.

shutterstock_725506948

טיפול מול חברות הביטוח

מה קורה ברגע שחברות הביטוח מפסיקות לשלם? חיים שלמים אנו רוכשים ביטוחים שונים מתוך כוונה שבעת הצורך וכאשר נזדקק לאלו, פוליסות הביטוח שרכשנו יעמדו לרשותנו, בין אם מדובר בפוליסת ביטוח תאונות אישיות, אובדן כושר עבודה, מחלות קשות, פוליסת סיעוד או פוליסת ביטוח חיים. אך בפועל לא כך הדבר, ישנה תופעה לעתים שחברות הביטוח אינן מזדרזות לשחרר את כספי הפיצויים המגיעים לכם. וכך נובע שפעמים רבות אתם עלולים למצוא את עצמכם מנהלים מאבק מול גוף שאמור לעמוד לעזרתכם, אולם דווקא ברגעים הקשים ביותר מפנה לכם עורף. ברגעים אלה, חשוב שתיוצגו על ידי משרד עורכי דין מנוסה, שיסייע לכם להיאבק בחברות הביטוח, למצות את זכויותיכם ולקבל את שאתם זכאים לו על פי דין.

הכחשתן של חברות הביטוח בדבר אחריותן הביטוחית היא רק קושי אחד המאפיין את תביעות הביטוח. קושי נוסף שלקוחות מרבים להיתקל בו, הוא חוסר ידע בדבר זכאותם לפיצוי. מרבית הפוליסות מבטחות מפני מוות מתאונה, פיצויים למקרה של נכות מלאה או חלקית ופיצויים למקרה של אובדן כושר עבודה. אולם מעבר לאלה, ישנם סוגי ביטוח נוספים שרובנו אפילו אינם מודעים לכך שאנו מבוטחים בהם. כך למשל, הורים רבים בישראל כלל אינם מודעים לעובדה שילדיהם במסגרת חוק חינוך חובה וכן ילדים בגני ילדים, פעוטונים ומעונות יום המופעלים ע”י ארגונים מרכזיים ורשויות מקומיות, מבוטחים בביטוח תאונות אישיות תלמידים. ביטוח זה הינו ביטוח חובה, אשר חל 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע גם בארץ. הביטוח מכסה כל פגיעה או תאונה מלבד תאונות דרכים. ליווי וייעוץ משפטי ומקצועי על ידי צוות משרד עורך הדין נדב קימל יוודא במיצוי מלוא זכויותיכם לפי תנאי פוליסת הביטוח ולאור פסיקות, הלכות וכמובן החוק.

רצוי שתדעו כי לא קיימת חובת הוכחת רשלנות מצד גורם או רשות כלשהי על מנת לזכות בפיצוי במסגרת פוליסת תאונות אישית. מספיקה הוכחת קיומו של נזק כתוצאה מתאונה על מנת לחייב את חברת הביטוח לשלם לכם את הפיצוי לו אתם זכאים.

הפיצוי אותו אנו מקבלים מפוליסת תאונות אישיות איננו מנוכה מכל פיצוי אחר המתקבל מכל גורם אחר בגין אותה תאונה. לעיתים ניתן לתבוע מספר גורמים בגין אותה תאונה, אשר יתכן והיו אחראים לה. לכן כדאי להיות מיוצגים על ידי משרד עורכי דין מנוסה ומקצועי בתחום, וזאת על מנת לקבל את מלוא הפיצוי ובזמן הקצר ביותר.

חשוב לדעת !! תביעה על פי פוליסת ביטוח תאונות אישיות מתיישנת תוך 3 שנים מיום האירוע ולכן מומלץ לפנות למשרדנו ככל הניתן בהקדם ולאחר האירוע ולא לדחות.

המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי, האחראי על זכויות אזרחי מדינת ישראל בתחום הסוציאלי. מלבד השירותים שניתנים ע”י המוסד המוכרים לציבור, בהם דמי אבטלה, הבטחת הכנסה, השלמת הכנסה וקצבאות ילדים, המוסד לביטוח לאומי אמון על תשלום פיצויים ו/או מענקים שונים נוספים, בתחומים הבאים:
נפגעי עבודה, תאונות דרכים, פטור ממס הכנסה, קצבת נכות כללית,
קצב ניידות, נפגעי מחלות קשות, נפגעי פעולות איבה,
קצבת ילד נכה, תו נכה, פטור מאגרת רישוי ועוד.

כאשר אנו ניגשים לתבוע זכאות לקצבה זו או אחרת מהמוסד לביטוח לאומי נדרש לנו ידע ובקיאות בחוקי המוסד לביטוח על כל סעיפיו. לכן מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני הביטוח הלאומי ובכך להעלות את סיכויי ההצלחה לקבלת הקצבה ו/או כל פיצוי אחר.
המוסד לביטוח לאומי נועד להגן על אזרחי מדינת ישראל, אך הדרך למימוש הזכויות רצופה בבירוקרטיה מייגעת, החל מהפנייה הראשונית וכלה במילוי טפסים רבים על כן רצוי להשתמש בשרותי עורך דין .

בקימל משרד עורכי דין אנו מתמחים בתחומים כגון נכות כללית, נכות מעבודה, מחלת מקצוע, פגיעות לפי תורת המיקרוטראומה, קצבת שירותים מיוחדים.

אנו בקימל משרד עורכי דין נלווה אתכם מראשית התהליך ועד סופו.

השאירו פרטים ונחזור אלכם במהרה .

ee

פטור ממס הכנסה

פטור ממס הכנסה
על פי חוק כל אזרח מחויב לשלם מס עבור הכנסה שהוא מייצר בין אם מדובר בהכנסה מעבודה או מהשכרת דירות. אך ישנם בינינו אזרחים אשר מוחרגים מחוק זה, כגון אזרח הסובל מנכות וממשיך לייצר הכנסה הנובעת מעבודה או מהשכרת נכס, עשוי להיות זכאי לפטור עד תקרה שנקבעת ע”י מס הכנסה מתשלום המס הטבה זו חלה לדוגמה על נכה עיוור וכן על נכים שלהם נכות משוקללת בשיעור של 90% ומעלה.

אדם הסובל מנכות רשאי לעבוד ולזכות בפטור ממס? דרגת הנכות נקבעת ע”פ המצב הרפואי בלבד ואינו תלוי במצב התפקודי. מכאן, שאדם יכול להיות חולה מאוד, ועל אף זאת לעבוד במשרה מלאה או חלקית ולהיות זכאי לפטור מלא ממס הכנסה.

האם יש תקרת גיל לקבלת פטור ממס ? התשובה היא מאוד פשוטה ומסתכמת במילה אחת – לא ! כל אזרח בעל הכנסה רשאי לפנות לאור ליקוייו הרפואיים לבחינת זכאותו לפטור ממס גם עם במקביל הוא מקבל קצבת נכות מעבודה, קצבת זקנה, קצבת שאירים, ניידות או שירותים מיוחדים.

האם אחוזי נכות שנקבעו לי ע”י רדיפות הנאצים לדוגמה נחשבים לטובת הפטור ממס ? וגם כאן התשובה היא מאוד פשוטה ומסתכמת במילה אחת – כן !

על מנת לקבל את הפטור המיוחל, על פקיד השומה להיעזר בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי, היות ואלו הם אשר קובעים את דרגת הנכות הרפואית של כל תובע לפטור. רק לאחר שהביטוח הלאומי החליט על שיעור הנכות התיק יוחזר למס הכנסה. מומלץ לאורך כל התהליך להיעזר בייעוץ וייצוג משפטי בעזרת משרד עורכי דין המכיר מקרוב את האינטראקציה בין פקיד השומה לביטוח הלאומי, את הטפסים הנדרשים ואת שיטת חישוב הנכויות לטובת הפטור ממס, כל זאת על מנת לקצר את זמני הטיפול בתביעה, לצמצם משמעותית את מספר הועדות הרפואיות ולמקסם את תקופת הפטור לה תהיה זכאי.

shutterstock_416767342

משרד הביטחון

מי שנפגע או חלה במהלך שירותו  הצבאי חייב לבחון את זכויותיו היות ואולי ימצא שמגיע לו פיצוי ממשרד הביטחון, זאת בכפוף לסוג הפגיעה או המחלה, חומרתה ואחוזי הנכות שייקבעו לכם.

מי זכאי לתבוע את משרד הביטחון ?

חיילי סדיר,  חיילים  בצבא הקבע , חיילי מילואים.
יחידת התביעות של משרד הביטחון אמורה להוות כתובת לקבלת הסיוע והתמיכה להתמודדות עם הפגיעה או המחלה, אך בפועל לא תמיד כך הדבר, ישנם פעמים בהם תהליך קבלת הפיצוי או הזכות לעזרים הופך למאבק בו חלה עליכם חובת ההוכחה בדבר הקשר בין המחלה או הפגיעה לבין שירותכם הצבאי. לצורך כך עליכם להתייצב פעם אחר פעם מול ועדה רפואית של משרד הביטחון ולחוות לא מעט תסכול.

מדובר בהליכים מורכבים מבחינה מקצועית ומתישים מבחינה נפשית, הדורשים היכרות מעמיקה עם מערכת הביטחון. לכן מומלץ להסתייע בשירותיו של משרד עורכי דין שירותי, מקצועי ומנוסה, אשר בכוחו לדאוג לכך שהעומדים מול יחידת התביעות ימצו את זכויותיהם ויקבלו את כל הזכויות וההטבות להם הם זכאים על פי דין.

הידעת ? גם מחלה המופיעה רק שנים רבות לאחר השחרור נחשבת פגיעה של משרד הביטחון .

ישנם מקרים בהם  מחלות מורכבות הקשורות בשירות הצבאי מתפתחות זמן רב לאחר השחרור מהשירות. מחלות אלו לא אחת מלוות את התובע למשך תקופות ממושכות ואף לכל ימי חייו, כגון סוכרת, אפילפסיה או פגיעות נפשיות, ביניהן חרדה, סכיזופרניה, דיכאון קשה, פוסט טראומה או הלם קרב. למרות פרק הזמן הממושך שחלף עד התפתחות המחלה, ישנם מקרים בהם ניתן יהיה להוכיח את הקשר שבינה לבין השירות הצבאי של התובע ולקבל את הפיצוי לה הוא זכאי.

כדאי וחשוב לדעת, שניתן לערער על החלטת הוועדה הרפואית של משרד הביטחון במידה ואתם חושבים כי לא נעשה עמכם צדק.

shutterstock_153986042

תאונות עבודה

תאונה עבודה קריא נזק שנגרם תוך כדי ועקב עבודה, או בדרך אליה ואף בדרך חזרה ממנה, בכפוף לחוק. למשל, אם אירעה לך תאונה בדרכך למקום העבודה, בדרך הרגילה בה אתה נוהג לנהוג, התאונה תיחשב לתאונת עבודה.

במסגרת תאונות עבודה נכללות גם קטגוריות של מחלות מקצוע וכן פגיעות מיקרוטרואמה:

מחלות מקצוע הינן מחלה שהנפגע חלה בה עקב עבודתו. כלומר, הנפגע חלה בעקבות אופי עבודתו ו/או תנאיה וזאת בהתאם לרשימת המחלות כקבוע בתקנות. כך למשל, אם נגרמה לך פגיעה בשמיעה עקב חשיפה ממושכת לרעש מזיק במקום העבודה ללא אמצעי מיגון מתאימים, פגיעה זו צפויה להיות מוכרת כמחלת מקצוע.

יש לזכור כי קיימת תקופת התיישנות על תביעות מכל סוג לרבות תאונות עבודה ולכן מומלץ לא להזניח אלא לבחון מייד עם קבלת אבחנה מהרופא המומחה מה קובעות התקנות וכן החוק בנושא זה.
תביעות בנושא פגיעה מעבודה עליך להגיש לביטוח הלאומי תוך 12 חודשים מיום האירוע, אחרת צפוי להישלל מהעובד חלק מהפיצוי ומהזכויות המגיעות לו, לכן במקרה כזה מומלץ לפנות למשרדנו המתמחה בתחום בסמוך ככל הניתן למועד הפגיעה.

הצעדים אותם יש לבצע מול המוסד לביטוח לאומי:

  • שלב ההכרה – המוסד לביטוח לאומי יבחן את המקרה ויחליט האם להכיר בו כפגיעה בעבודה. במקרה בו ביטוח לאומי לא מכיר בתאונת עבודה או במחלת מקצוע כפגיעה מעבודה הערעור על כך הינו לבית הדין בלבד. במידה והמוסד לביטוח לאומי הכיר בתביעה, התובע צפוי להיות זכאי לקבלת דמי פגיעה.
  • תשלום דמי פגיעה – לאחר ההכרה ישלם המוסד לביטוח לאומי פיצוי כספי (“דמי פגיעה”) בגין ההיעדרות מהעבודה עקב הפגיעה. הפיצוי ניתן על אובדן ההכנסה בעבור עד 90 ימי ההיעדרות הראשונים, בשיעור של 75% מהשכר הממוצע של העובד ברבעון שלפני הפגיעה.
  • קביעת דרגת נכות על מנת לקבוע מהי חומרת הנזק, על התובע להגיש לאחר קבלת מלוא דמי הפגיעה תביעה לקביעת דרגת נכות. התובע יזומן לוועדה רפואית ובהתאם לאחוזי הנכות שיקבעו ע”י רופא המוסד, ייקבע גם גובה הפיצוי.
    נכות בשיעור של עד 8% לא מזכה בפיצוי. נכות בשיעור של 9% ועד 19% מזכה בפיצוי חד פעמי ונכות בשיעור של 20% ומעלה מזכה את העובד בקצבה חודשית. נוסף על כך, התובע צפוי להיות זכאי לקבל טיפול רפואי חינם בגין הוצאות שנגרמו לו חרף הפגיעה. חשוב לציין שאין קשר בין העובדה שהתובע שב לעבודה לבין הזכאות שלו למענק חד פעמי או לקבלת קצבה חודשית לאחר תקופת דמי הפגיעה. לנפגעים בעלי דרגת נכות גבוהה קמות זכויות נוספות, כגון סיוע בשיקום מקצועי, שכר לימוד, סיוע בהתאמת תנאי המגורים, רכישת אביזרים רפואיים, קצבה מיוחדת בנוסף לקצבה החודשית הקבועה לצורך הוצאות מיוחדות וטיפולים אישיים ועוד.
    כתוצאה מפגיעה בעבודה יכולה להיות לנפגע עילת תביעה נוספת כנגד גורמים נוספים. מקום בו התאונה או המחלה אירעו עקב רשלנות המעביד, ניתן יהיה להגיש כנגדו תביעת נזיקין, מקום בו מדובר בתאונה דרכים אשר מוכרת גם כתאונת עבודה, אזי לתובע הזכות לממש את מלוא זכויותיו לאחר הטיפול מול המוסד לביטוח לאומי, גם מול חברת הביטוח. כיום, מעסיקים רבים מבטחים עצמם בפוליסות חבות מעבידים המקנות להם כיסוי והגנה מפני תביעות רשלנות המוגשות כנגדם על ידי עובדיהם . כמו כן עשויה לקום עילת תביעה בגין פגיעה בעבודה במסגרת פוליסת ביטוח חיים, ביטוח מנהלים, תאונות אישיות, ביטוח אובדן כושר עבודה או כל פוליסה אחרת המכסה את המקרה ואת הנזק אשר ארע
shutterstock_292970063

נזקי גוף

תביעות בגין “נזקי גוף” יכולות להיות מגוונות במיוחד ומכילות כמעט כל תאונה אשר נגרמת כגון, בבית, במקום העבודה, בגן השעשועים, בקניון ואף במקום ציבורי.

ישנן שלושה מרכיבים אשר ניתן באמצעותן לזכות בתביעת נזקי גוף הן: קיומו של נזק שנגרם, קיומה של רשלנות אשר הביאה לפגיעה, והקשר בין השניים .

בתביעה בגין נזקי גוף, עומדת לנו הזכות לתבוע גופים ציבוריים, כגון עיריות ורשויות מקומיות, וכן גופים ממשלתיים כגון משרד הפנים האחראי על אכיפה והסדרת תקנות, וכן גופים פרטיים המפעילים אולמות אירועים, בעלים של חיות מחמד שמהם ניזוקנו ועוד. כל מקרה והגורם האחראי לו חייב להיבדק באופן מקצועי תוך בחינת החוק, הפסיקה וכן ההלכות. אם נפגעתם, נפצעתם או נגרם לכם נזק בגלל רשלנות, או שמע אתם בספק האם כלל מדובר ברשלנות והאם אתם זכאים לפיצוי מהגוף האחראי. מומלץ להתייעץ עם משרדנו ולקבל תשובות מפורטות וענייניות בנושא.

shutterstock_1407990515

תאונות דרכים

בכל יום במדינת ישראל מתרחשות מאות רבות של תאונות דרכים, תאונות דרכים אלו יכולות להותיר בנו פציעות קלות עד קשות אשר כולן נכללות תחת חוק “פיצויים לנפגעי תאונות דרכים” הפלת”ד. מטרתו של החוק הוא לעגן תחת מטרייה אחת את מנגנון הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וזאת בין אם הפציעה הינה קלה או קשה. החוק היום מקנה ברוב המקרים פיצוי לכל אדם אשר היה מעורב בתאונת דרכים

קבלת הפיצוי איננה תלויה ברמת מעורבותו של הנפגע בתאונות הדרכים, מכאן שגם מי שנמצא אשם בתאונת דרכים יהיה כאי לפיצויים מחברת הביטוח שביטחה את רכבו בביטוח חובה, וזאת לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הפלת”ד).

תאונות דרכים מתרחשות לא רק בין כלי רכב אלא כוללות מקרים כגון פגיעה בחלק של הרכב (לדוגמה דלת או מכסה המנוע), פגיעה כתוצאה ממטען שנפל מכלי רכב, מהתלקחות הרכב, פגיעה בעת כניסה או יציאה מהרכב, נפילה בזמן נסיעה מכלי תחבורה כגון אוטובוס, מכונית, אופנוע ועוד. למעשה, גם מי ששהה בזירת תאונה אך לא נפגע בעצמו פיזית, אלא חזה במראה קשה וכתוצאה מכך סבל בהמשך מטראומה נפשית, עשוי להיחשב כנפגע תאונת דרכים ולהיות זכאי לפיצוי. בכל מקרה שקיים ספק, מומלץ להתייעץ עם משרד עו”ד קימל ולבדוק עם אנשי מקצוע בקיאים ומנוסים האם אתם זכאים לפיצוי.